Keresés

Hőigény

A személyes hőigény

Az Ön későbbi hőigénye elsősorban attól függ, hogy hány négyzetméteren lakik és hány fővel, akiknek természetesen melegre van szükségük. Ehhez kapcsolódik még az egyéni komfort-igény és a műszaki szabványok előírásai.

Az elsődleges érték

A fűtési rendszer kialakításában lényeges szempont a ház egész évre vonatkozó energiaszükséglete. Ez műszaki előírások alapján meghatározható és három érték összevonásából adódik, melyek egymással szoros összefüggésben vannak: egész évre vonatkoztatott hőigény plusz a melegvíz készítés energiaszükséglete szorozva a rendszerállandóval.

Az éves hőigény

Az egész évre vonatkoztatott hőigény adja meg egy épület fűtésre felhasználható energiamennyiségét, kWh/m2 formában egy évre.

A melegvíz-készítés energiaigénye

A melegvíz-készítés energiaigénye hozzáadódik a fűtési hőigényhez. A számítás során mindig a minimálisan szükséges érték fölé kell menni, ellenkező esetben előfordulhat, hogy nagyobb melegvíz felhasználás során az esti fürdés langyos vízben fejeződik be. Helyes választás a minimális érték 30%-os emelése – különösen akkor, ha a hagyományos fürdőszobai kialakítás helyett modern zuhanykabint tervez.

A rendszerállandó

A rendszerállandó az energiahordozótól függ, tehát attól, hogy Ön árammal, olajjal, gázzal vagy megújuló energiával fűt. Persze energiaveszteség is fellép, amely az energia kinyerése és átadása során keletkezik, ezért ezt is mérlegelni kell a kalkuláció során. Így a napenergiás vagy hőszivattyús házi rendszerek lényegesen jobbak, mint az elektromos áram, melyet erőműben termelnek, és hosszú vezetékszakaszokon kell szállítani.

A komfortos meleg kW-ban

A ház kW-ban meghatározott hőigénye egy nagyon egyszerű ökölszabály alapján megbecsülhető:

m2 x 50W/m2 : 1.000 = kW az épület fűtési teljesítménye

+ kb. 30% = kW a melegvíz készítés teljesítménye

= a fűtés és melegvíz készítés összes hőmennyisége kW-ban

Egy átlagos, 130 m2 lakótérrel rendelkező családi ház esetén ezek alapján kb. 8,5-9 kW névleges hőteljesítmény adódik. Feltétel viszont, hogy az építési mód feleljen meg a ma használatos legszigorúbb energiatakarékossági előírásoknak!

A szükségletek pontos felmérése, az építési mód, a lakótér, a homlokzat szigetelése és a szaniter eszközök a fűtéssel együtt mind olyan tényezők, melyeket a tervezővel vagy a fűtésszerelővel a helyszínen kell egyeztetni. Természetesen a Vaillanttal is egyeztethet: tervezési segédleteink honlapunkról letölthetők, így szakemberével együtt könnyen és gyorsan hasznos információkhoz juthat.

A tervező program segítségével a fűtési rendszer helyszükséglete is meghatározható még mielőtt Vaillant készülékét megvásárolná. Így kívánság szerint akár a pincéről és a kéményről is lemondhat, mert a Vaillant termékekre általánosan érvényes: a legkisebb sarokban is elfér.